Ana SayfaSağlık16 madde’de ayak şişme sorununuza çözüm önerileri

16 madde’de ayak şişme sorununuza çözüm önerileri

Ayakların şişmesi çok görülen bir durumdur ama tam olarak bir hastalık değildir. Ayakta şişliğin birçok sebebi olabilir.

Ayakların şişmesi çok görülen bir durumdur ama tam olarak bir hastalık değildir. Ayakta şişliğin birçok sebebi olabilir.

Ayak şişmesini gidermek için ne yapılır, ayak şişmesine ne iyi gelir, ayaklar neden şişer? Bu soruların yanıtlarını birlikte görelim.

Çok fazla endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir aslında. Uzun süre ayakta kalmak, uzun süre hareketsiz kalmak veya yoğun bir gün ayaklarınızın şişmesine sebep olabilir.

Eğer ayaklarınızın şişmesiyle birlikte başka bir etki de ortaya çıkıyorsa veya birkaç gün içinde geçmiyorsa doktora görünmenizde fayda var.

Ayak şişliğini evde deneyebileceğiniz bazı yöntemlerle giderebilirsiniz. İşte bu yöntemlerden bazıları.

1|16 Limon

Limon suyu, toz tarçın, yağ, süt ve suyu karıştırıp hamur kıvamına gelen karışımı şişmiş ayaklara uygulayın. En etkili çözümlerden birisi budur.

2|16 Ayakları yukarı kaldırmak

Ayakları yukarı kaldırarak ayaklara kan gelmesini yavaşlatabilir ve şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz.

3|16 Sağlıklı beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme kan dolaşımını arttırır. Magnezyum içeren gıdalara öncelik verebilirsiniz. Çok fazla sodyum içeren gıdalar tercih etmeyin. Günde 2 litre su içmeye çalışın. Taze meyeve ve sebze tüketin, tuzlu gıdalardan, asit ve kafeinden uzak durmaya çalışın.

4|16 Zencefil

Zencefil yağı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu da ayak şişliklerinde etkili olacaktır.

5|16 Egzersiz

Geçici bir şişlik varsa yapacağınız egzersizler şişlikleri geçirebilir. Egzersiz yapmak şişliğin olduğu bölgeye giden kan akışını normale çivirecektir. Uzun süre oturuyorsanız ara sıra ayağa kalkıp dolaşmak da kan akışını normal seviyede tutmanızı sağlar.

6|16 Elma Sirkesi

Direkt şişliğe sürebilirsiniz veya ayaklarınızı koyduğunuz suyun içine ekleyebilirsiniz.

7|16 Buz

Genelde burkulma gibi sebepler için kullanılan buz, şişliğin inmesinde önemli bir yöntemdir. Bir havluya buzu sarıp şişlik olan yerde bekletin. Hem şişlik inecek hem de iltihap riski azalacaktır.

8|16 Karahindiba

Antioksidan bakımından zengin olan karahindiba ağrıları hafifletme özelliğine sahiptir. Sıcak suha karahindiba ekleyip yaklaşık 15 dakika demleyin. Günde 1 veya 2 bardak içebilirsiniz.

9|16 Nane

Naneyi suda iyice kaynatıp, dayanabileceğiniz en yüksek sıcaklıkta bu su ile ayaklarınızı yıkayın. Daha sonra soğuk nane suyuyla tekrar ayaklarınızı yıkayın. Nane ayaklarda ödem oluşmasını engeller ve ayaktaki şişliğe iyi gelir.

10|16 Maydonoz

İyice yıkadıktan sonra çay gibi demleyin ve günde 2-3 bardak için. Enfeksiyonun sebep olduğu şişlikleri geçirecektir.

11|16 Arpa Suyu

Bir avuç kadar arpayı, kahverengi olana kadar suda kaynatın. Kaynamış arpaları süzüp, soğuk haldeyken günde 1 veya 2 bardak tüketin.

12|16 Greyfurt Yağı

Greyfurt yağını da cildinizde 1 gece bekletip etkili sonuç alabilirsiniz.

13|16 Lahana

Birkaç tane beyaz ya da yeşil lahana yaprağını temizleyip, bir süre buzdolabında bekletin. Soğuk yaprakları şişen bölgeye yerleştirip bandaj ile sarın. Birkaç dakika bu şekilde kalması şişliklerin geçmesine yardımcı olacaktır.

14|16 Salatalık

Lahana gibi, salatalığı da dilimleyerek aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Bu da sertliği ve ödemi azaltır, rahatlık sağlar.

15|16 Tuzlu Su

Tuzda bulunan sülfat kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Yarım kova suyun içine bir fincan tuz atıp iyice karıştırın ve ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık 15 dakika bekletin. Her gece yatmadan önce bunu deneyebilirsiniz.

16|16 Karbonat

Karbonatla beraber pirinç suyunu aynı miktarda hamur kıvamına gelene kadar karıştırıp, elde ettiğiniz hamuru şişliklere uygulayın. Bir süre bekledikten sonra su ile durulayın.

Bu kategoride yer alan içerikler bilgilendirme amacı ile yayınlanmıştır. gazetekare.com her hangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Doktor tavsiyesi değildir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Benzer içerikler

Editörün önerisi