29 Kasım 2023 - Çarşamba
12.9 C
Antalya
Ana SayfaGüzellikCanlı ve parlak bir cilt için faydalı olan...

Canlı ve parlak bir cilt için faydalı olan vitaminler hangileridir ?

Vitaminlerin kısa halleriyle beraber aşağıda ne işe yaradıkları ve faydalarının neler olduğuyla ilgili içeriği dikkatlice okuyabilirsiniz.

Cildinize bakım yapmak istediğinizde, maskeden tutun da vitaminlere kadar her şeyi araştırıyor ve bir şeyleri yapmak istiyorsunuz.

Ancak bu konuda bilinçsiz davranmak ya da bilgisizce hareket etmek, sizi ve cildinizi yoracağı gibi, bir bakmışsınız zarara da uğraşmış olabilirsiniz. Bunların tamamına da dikkat etmelisiniz.

A | B | C | D | E

Yukarıda yazılan vitamin harflerinin tamamı, cilde gerçek anlamda katkı sağlayan, faydalı olan vitaminlerdir. Kısa halleriyle beraber aşağıda ne işe yaradıkları ve faydalarının neler olduğuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

  1. A vitamini: cilt dokusunda nemlendirme ve onarma olarak işe yararken; sivilce, akne vb. cildinizde ki siyah noktaları da onaracak değerde iyi gelir. A vitamininin asil formudur ve cildinizde yaşlanmaya karşı da iyi gelir. Havuç, tatlı patates, tereyağı ve yumurta gibi besinlerden alabilirsiniz.
  2. B vitamini: Cilt için iyi olan B vitamininin tamamı faydalıdır. B12 vitamin ise hiperpigmentasyonunu önlemekle beraber, cildinizde ki görüntüyü de kaliteleştirir. B3 cildinizin tedavisinde etkili iken, B5 vitaminiyle de sivilcelerinizi azaltabilirsiniz.
  3. C vitamini: Sağlıklı bir cilt dokusu oluşmasında etkili olan C vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek ve cilt enfeksiyonlarında da etkilidir. Yanık ve yaraları iyileştirmede, cildin kızarmasında sorunu çözüm için etkilidir.
  4. D vitamini: Sivilcelerinizin iyileşmesi adına, deride ki streç izlerini azaltmada ve yok etme de etkili oan D vitamini ile birlikte, yara izlerinizi yok edebilirsiniz. Cilt hücresi büyümesinde ve onarılmasında da etkilidir.
  5. E vitamini: Germe izlerinde, çizgilerde ve cildinizin görüntüsünün normale göre daha iyi, daha canlı ve nemli olmasında etkilidir. Günde 1000 mb kadar E vitamini almanız önerilir. Badem, ayçiçeği tohumu, buğday ve yer fıstığından E vitamini alabilirsiniz.

Benzer içerikler

Editörün önerisi