29 Kasım 2023 - Çarşamba
12.9 C
Antalya
Ana SayfaDekorasyonDikkat ! Mobilya alırken nelere dikkat edilmesi gerekir...

Dikkat ! Mobilya alırken nelere dikkat edilmesi gerekir ?

Mesela koltuklarınızdan sıkıldınız ve değiştirmek istiyorsunuz o halde bir oturma grubu alacaksınız. Peki koltuk takımı alırken nelere dikkat etmelidir.

Seçim yapmadan önce mobilyadan beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı net bir biçimde belirlemelisiniz.

Mesela koltuklarınızdan sıkıldınız ve değiştirmek istiyorsunuz o halde bir oturma grubu alacaksınız. Peki koltuk takımı alırken nelere dikkat etmelidir.

Mutfak mobilyası alırken hangi özelliklerine bakılmalıdır ?

Mutfağınızın şeklinden ve mobilyalarından sıkıldıysanız ve mobilyaları değiştirmek istiyorsanız öncelikle alanın büyüklüğünü belirlemeniz gerekiyor. Eğer mutfağınız büyük ise köşe takımları kullanılabilir.

Ama eğer mutfağınız dar ve küçük ise size en uygun olacak mobilya türü masa ve sandalyelerdir. Hatta alanı ekonomik kullanmak adına ve geçişleri engellememek için masa ile sandalyeleri katlanabilir almak çok mantıklı olacaktır.

Ya da eğer altı kişilik bir aile iseniz mesela tabure alarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Mutfağınıza hangi mobilyayı alacak olursanız olun mutlaka mekanın ölçüsünü almanız gerekir.

Bunun dışında mutfağınızın her açıdan çekilmiş fotoğraflarını çekmeniz de önemlidir. Alanın fotoğrafları ve ölçülerini mobilya satın alacağınız firma yetkililerine gösterdiğinizde daha doğru seçimler yapabilirsiniz.

Mutfak mobilyalarını hangi malzemelerden seçmeliyiz ?

Peki masa ve sandalyeler hangi materyalden yapılmış olmalıdır? Ahşap ve metal seçenekleri bulunan malzemelerden ahşabı seçmenizi tavsiye ederiz.

Ahşap masa ve sandalyeler evin rutubetini alır. Ayrıca sağlamlığı, doğal rengi ile de şık görünür.

Eğer mutfak dolaplarınız da cevizden yapılmış ise koyu renk ahşap masa ve sandalyelerle büyük bir uyum sağlar. Fakat mutfak dolaplarınız açık renklerde ise masa takımınızı da buna uygun seçmeniz yerinde olacaktır.

Mobilya satın alırken nelere dikkat edilmeli

Yeni bir koltuk takımı alırken mobilya iskeletinin sağlamlığı, deseni, fonksiyonel oluşu, döşemesinin rengi, boyutları ve fiyatlarına dikkat etmelisiniz.

Odanızın genel şeklini ve boyutlarını düşünerek en doğru mobilya formunu bulmalısınız. Küçük salonlarda alanın ekonomik kullanımı adına köşe koltukları alabilirsiniz. Böylece mekan daha aydınlık ve ferah görünür.

Eğer büyük bir salonunuz varsa köşe koltukları kullanabileceğiniz gibi iki kanepe ve iki berjer ya da üç kanepe ve iki berjer gibi modeller de tercih edilebilir.

Dümdüz koltukları fantezi yastıklar ile kombinleyebilirsiniz. Spor modeller ve rengarenk kumaşlardan yapılmış yastıklarla enerjik gösterebilirsiniz.

Salonlar da koyu ve pastel renkler örneğin mürdüm rengi, ekru, bej, kahverengi ya da bordo renkler ile dekore edebilirsiniz böylece ortama asil ve seçkin bir hava katmış olursunuz.

Oturma odalarında ise desenli ya da flu renkler kullanılabilir. Neşeli ve enerjik renkler ile samimi bir ambiyans yaratılabilir.

Mobilyalarda dikkat edilecek nitelikler

Leke tutmayan, kolayca silinebilen, kaymayan, yumuşak dokulu ve terletmeyen kumaşları mobilyalarda tercih etmelisiniz.

Salonlarda kadife, teflonlu ya da sonil kumaşlar seçilmelidir. Oturma odalarında ise sentetik, keten, viscon ya da koton uygun olabilir.

Ama en ideali tay tüyü kumaşlardır çünkü leke tutmazlar. Suni deri döşemeli koltuk takımları kullanışsızdır. Hem yaz aylarında çok sıcak olur hem de kolayca deforme olup yırtılabilirler.

Yastıklar yıkanabilmeleri için mutlaka fermuarlı olmalıdır, koltuk döşemeleri ise portatif olabilir, küçük mekanlarda açık renkler ışığı yansıtır ve ortamı ferah gösterir, ağır gramajlı mobilyalar tercih edilmemelidir, modüler yani ayrılabilen koltuklar ilk seçenek olmalıdır, dikişler sağlam olmalı, minderler bir parça sert olmalı ve içe gömülmemelidir omurga sistemi için doğru seçim bu olacaktır.

Ayrıca mobilya alırken mutlaka garanti belgesini de almalı ve daha sonrası için servis hizmetlerinin olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Benzer içerikler

Editörün önerisi