Ana SayfaBeslenmeDikkat ! Reflü hastasıyız çünkü yanlış besleniyoruz

Dikkat ! Reflü hastasıyız çünkü yanlış besleniyoruz

Sadece basit sindirim sistemi hastalıklarını sorguladığımızda, halkımızın en az üçte birinde reflü, kabızlık, mide ağrısı, karında şişlik gibi sindirim sistemi hastalığı var.

Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD) Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor “Sindirim sistemi hastalıkları, müzmin hastalıklar içinde en fazla sıklığa sahip olanlardan biri. Türkiye’de her dört kişiden biri reflü” dedi.

“Dernek olarak Kapadokya Bölgesi’nde, 3 binden fazla kişiye soru formuyla, 2 bin 900 kişiye de ultrason yaptırarak, bir sıklık taraması yaptık. Sıklıklara baktığımızda dramatik yüksek.

Sadece basit sindirim sistemi hastalıklarını sorguladığımızda, halkımızın en az üçte birinde reflü, kabızlık, mide ağrısı, karında şişlik gibi sindirim sistemi hastalığı var.

Ultrasonografi yaptığımızda, yüzde 60’dan fazla kişinin yağlı karaciğeri olduğunu gördük, bu bizi de çok şaşırttı.”

“Çevrenizde sindirim sistemi hastalığı olmayan neredeyse insan yok” diyen Bor, sindirim sistemi hastalıklarının Türkiye’deki yaygınlığının altını çizdi.

Bor, şu değerlendirmelerde bulundu: “Türk halkının, en sık görülen hastalıklarının bir kısmından gastroenterologlar sorumlu.

Türkiye’de gittikçe obezite artıyor. Obezite ile mücadele, gastroenteroloji de dahil, bir çok alanın ana konusu. Obezite, herkes için birincil mücadele alanı olmalı.

Sindirim sistemi hastalıklarından korunmanın birinci yolu, sağlıklı beslenmek, ardından alkol sigara ve obeziteden uzak kalmak gerek. Bu ara biraz diyet dejenerasyonları da var. ‘Sadece bunu ye, şunu yeme.’ dememek lazım. Bunlar çok anlamsız.

Sağlıklı, dengeli, iyi dağıtılmış beslenme gerekiyor. Diyet rejimlerini önerenlerin, büyük kısmının arkasında ciddi bilimsel kanıtlar, yüksek kaliteli çalışmalar yok.”

Bu kategoride yer alan içerikler bilgilendirme amacı ile yayınlanmıştır. gazetekare.com her hangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Doktor tavsiyesi değildir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Benzer içerikler

Editörün önerisi