Ana SayfaSağlıkDiz sakatlanmaları ve alınabilecek önlemler nelerdir ?

Diz sakatlanmaları ve alınabilecek önlemler nelerdir ?

Spora başlamadan 3-5 dakika önce yapacağınız esneme hareketleri sakatlanmanızı engellemede büyük rol oynar.

Diz sakatlanmalarının nedenlerinden biri kasların sert olmalarıdır. Bunu önlemenin yolu ise esneme hareketleri yapmaktır.

Spora başlamadan 3-5 dakika önce yapacağınız esneme hareketleri sakatlanmanızı engellemede büyük rol oynar.

Dizlik

Eğer dizinizde önceden olmuş bir yırtılma ya da sakatlık varsa spor yaparken mutlaka dizlik taklmalısınız. Bu, dizinizin daha çok hasar görmesini önler.

Vücudunuzu dinlemek

Herhangi bir sakatlanmanın önüne geçmenin en iyi yolu vücudunuzu dinlemektir. Eğer belli bir bölgeniz, bir hareketi yaparken ağrıyorsa o bölgenin üzerine gitmemek akıllıca olacaktır.

Vücudunuzu iyi hissetmediğiniz bir gün geçiriyorsanız o günü egzersiz yapmadan bitirin. Vücudunuzu dinlerseniz daha güçlü ve daha sağlıklı olursunuz. Kendinizi boş yere zorlamanın bir gereği yok.

Doğru ayakkabı

Doğru ayakkabı seçimi sakatlanmaların önüne geçer.

Güçlenmek

Bacaklarınızdaki daha büyük kas gruplarını çalıştırarak diz sakatlanmasını engelleyebilirsiniz. Çömelme hareketi gibi basit egzersiz hareketleri bacaklarınızı güçlendirecek, dizlerinizi koruyacaktır.

Buz tedavisi

Eğer diziniz geçmiş bir sakatlıktan dolayı ısındıysa iltihaplanmayı azaltmak için dizinize buz koyun. Buzu, her eklem ağrınıza ya da sakatlığınıza kullanabilirsiniz.

Kilo vermek

Obez ve fazla kilolu kişilerin diz sakatlanmalarına daha yatkın olduklarını biliyor muydunuz? 1 kilo vermek bile dizlerinizdeki baskıyı azaltacaktır.

Bu kategoride yer alan içerikler bilgilendirme amacı ile yayınlanmıştır. gazetekare.com her hangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Doktor tavsiyesi değildir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Benzer içerikler

Editörün önerisi