Ana SayfaDüğünDoğru gelin çiçeğini seçmenin yolları nelerdir ?

Doğru gelin çiçeğini seçmenin yolları nelerdir ?

Yaklaşan düğünle ilgili sizi uyaralım, hazırlık dönemi karar aşamaları ve seçim süreçleriyle dolu dolu geçecek, tatlı da gelse sonuçta yorulacaksınız ve düşünmeniz gerekecek çok şey olacak.

Yaklaşan düğünle ilgili sizi uyaralım, hazırlık dönemi karar aşamaları ve seçim süreçleriyle dolu dolu geçecek, tatlı da gelse sonuçta yorulacaksınız ve düşünmeniz gerekecek çok şey olacak. Ama çiçek seçimi, bu süreç içindeki terapi seansınıza dönüşebilir.

Gelin buketi de dediğimiz ve gelinliği en şık şekilde tamamlayan gelin çiçeklerinin tarihi Orta Çağ’a dayanıyor.

Tabii bu kadar eskiye dayanan her gelenek gibi aslında onların çıkış amacı bir faydaya yönelik.

Avrupa’da gelenekselleşen gelin buketleri, 15. yüzyılda suya ulaşımın çok kolay olmaması nedeniyle gelinlerin kötü kokuları maskemele yöntemiydi.

Buketlerin diğer amacıysa kötü şansı ve kötü ruhları uzak tutmaktı.

Ardından İngiltere Kraliçesi Viktorya evlenirken gelin buketi ve saçında çiçekli süsler kullandı ve bu gelenek 2000’li yıllara kadar geldi.

Gelin çiçeğinin şimdiki anlamıysa, düğünün sonunda gelin tarafından atıldığında yakalayan kişinin sıradaki gelin belki de damat adayı olarak görülmesinden öteye gitmiyor.

Ama yine de düğünün en eğlenceli anlarından birinin öznesi.

Doğru çiçeği seçmeden önce atacağınız adımları belirlerseniz, o gün geldiğinde sadece seçimin keyfini çıkarmak size kalacak.

Gelin buketi trendlerinden kendi beğenilerinize kadar seçim yaparken dikkat etmeniz gereken birçok değişken var.

Önce gelinliğinizi seçin

Bir gelin adayının gelinlikten önce gelin çiçeği seçmesi zaten az rastlanır bir durum ama yine de biz uyaralım. Gelinliğinizin kumaşı, modeli ve tasarımı çiçek konusunda belirleyici olacak.

Aynı şekilde düğün temanızı ve mekanınız da çiçek seçimi konusunda dikkat etmeniz gerekenlerden. Gelinliğinizi giyip boydan fotoğrafınızı çekin ve bunu çiçekçinizle paylaşın. Hatta örnek kumaş da götürebilirsiniz.

Boyutlara dikkat edin

Eğer minyon bir gelin olacaksanız çiçeğinizin çok büyük olması orantısız bir görünüm oluşturur. Bu nedenle seçim yaparken kendinizi ve çiçeğinizin olası boyutlarını düşünmelisiniz. Eğer uzun boyluysanız, aynı durum sizin için de geçerli.

Dolayısıyla farklı aranjmanlar hazırlanmasını isterken minyonsanız küçük demetler, uzun boyluysanız daha fazla katmanı olan buketler ve daha iriyseniz dolu buketler tercih edebilirsiniz.

Yaz mevsimi geldiği gibi düğün davetiyeleri de gelmeye başlıyor ama artık neredeyse dört mevsim düğün yapmak mümkün. Dolayısıyla farklı ve mevsime uygun temada gelin buketleri de hazırlanabiliyor.

Özellikle çiçeklerden oluşan bir buket istiyorsanız, düğün tarihinize uygun olanları önceden belirlemelisiniz. Örneğin kış ayları size çok karamsar gelebilir ama gül, orkide, lale ya da zambak seçebilirsiniz.

Renklerin eşleşmesi önemli

Artık her gelin bembeyaz gelinlik giymiyor çünkü herkesin ten renginin uyumlu olduğu beyaz tonu farklı. Dolayısıyla bembeyaz bir buket hayal ediyorsanız gelinliğinizin tonuna uygun olması gerektiğini unutmayın.

Bununla birlikte damatlık ve hatta dekorasyonu da iyice düşünüp her açıdan mükemmel ve uyumlu görünecek gelin buketini hazırlayabilirsiniz.

Sembolist gelin adayları burada mı? Düğününüzde her detayın bir anlamı olsun istiyorsanız çiçeklerin dilinden ilham alabilirsiniz. Çiçeklerin dili üzerine çalışmaların ilk kez 17. yüzyılda İstanbul’da başladığı söyleniyor.

Dolayısıyla bize uzak bir kültür değil. Aşkı temsil eden kırmızı gül, mutluluk anlamına gelen nilüfer, sadakati sembolize eden beyaz krizantem belki de sizin aranjmanınızın başrolünde olacak.

Benzer içerikler

Editörün önerisi