29 Kasım 2023 - Çarşamba
12.9 C
Antalya
Ana SayfaGüzellikEvde cilt bakımı yaparken uygulayabileceğiniz 8 basit yöntem

Evde cilt bakımı yaparken uygulayabileceğiniz 8 basit yöntem

Aynada cildini ışıl ışıl ve pürüzsüz gören her kadın, kendisini mutlu hisseder. Ancak gündelik koşuşturmalar ve yoğun çalışma hayatı derken cilt bakımı yapmak için vakit ayırmak da gün geçtikçe zorlaşıyor.

Aynada cildini ışıl ışıl ve pürüzsüz gören her kadın, kendisini mutlu hisseder. Ancak gündelik koşuşturmalar ve yoğun çalışma hayatı derken cilt bakımı yapmak için vakit ayırmak da gün geçtikçe zorlaşıyor.

Bütün kadınların evinde rahatlıkla uygulayabileceği pratik cilt bakım tüyolarını sizler için derledik.

1|8 Yüzünüzü temizleyin

Cilt bakımındaki ilk ve en önemli basamak cildin ve yüzün temizliğidir. Temiz ve nemli bir yüz için cildi bol bol yıkamak gerekir. Yüz bölgesi için nemlendirici özelliği içeren yüz temizleme jellerinden faydalanabilirsiniz. Temizleme sütleri de bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

2|8 Tonikleme işlemi

Yüzü temizleme işleminin ardından tonikleme işlemi uygulanmalıdır. Bu işlemin hedefi, cildin gözeneklerini arındırmak, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engellemektir. Yüz temizlendikten sonra tonikleme işlemi siyah nokta , sivilce oluşumu ve gözeneklerin arındırılması adına önemlidir. Kimyasal ve esans içermeyen gül suyunu da tonik olarak kullanabilirsiniz. Gül suyunu pamuğa dökün ve yüzünüzü silin. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

3|8 Nemlendirici krem

Cildin temizliği kadar nemlendirilmesi ve beslenmesi de çok önemlidir. Cildinizin sağlıklı ve iyigörünmesi için cilt yapınıza uygun bir nemlendirici krem seçin. Ancak her krem her cilt yapısına uygun değildir. Bu nedenle cilt yapısına uygun kremler tercih edilmelidir.

4|8 Buhar uygulaması

Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu, çevresel faktörler, hava kirliliği ve aşırı yağın cilt gözeneklerini tıkaması tetikler. Siyah noktaları evde kendiniz de temizleyebilirsiniz. Bunun için önce gözeneklerin açılması için buhar uygulaması yapmalısınız. Isıya dayanıklı bir kaba 3-4 parmak su koyup kaynatın. Kaynayan suyu ocaktan alın. Sonra yüzünüzü 10-15 dakika kadar fazla buhara yaklaştırmadan buhara tutun. Cildiniz yumuşadıktan sonra gözenekler açılmış olur. Açılan bu gözeneklerın içındeki siyah noktaları cildinizi tahriş edecek kadar sıkmadan temizleyebilirsiniz.

5|8 Peeling

Sağlıklı bir cilt için , cilt üzerindeki ölü hücrelerden kurtulmak gerekir. Peeling, cilt temizliği için en iyi bir yöntemdir. Yüzünüze uygun bir peelingi dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Yağlı bölgelere daha fazla ağırlık verin. Ilık suya batırılmış bir havlu ile yüzünüzü silin.

6|8 Bal maskesi

Bal maskesi de yüz temizliğinde kullanılan yöntemlerden biridir. Yüzünüze bir miktar bal sürüp yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada 2 kez yüz maskesi olarak kullanın. Yüzünüzün daha önce olmadığı kadar pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

7|8 Limon suyu ve temizlik

Çok sık olmamakla birlikte bir pamuk yardımıyla limon suyunu cildinize sürün. Limonun yapısında bulunan sitrik asit ciltteki renk düzensizliklerini düzenleyecektir. Bu arada aknelerinizden kurtulmanıza sağlayacaktır.

8|8 Dişlerinizi önemseyin

Parlak, temiz ve pürüzsüz bir cildin l tamamlayıcısı, güzel gülümsemenize yardımcı olan dişlerinizdir.

Benzer içerikler

Editörün önerisi