Ana SayfaMakyajGüzel dudaklarınıza çok dikkat edin çünkü..!

Güzel dudaklarınıza çok dikkat edin çünkü..!

Bu yüzden en az cildinize gösterdiğiniz önemi dudaklarınıza da göstermeliyiz. Üstelik onları koruyacak vücudunuzdaki yağ tabakası yok.

Dudak derisinin ince olması bu hassasiyete neden olmaktadır. Bu yüzden en az cildinize gösterdiğiniz önemi dudaklarınıza da göstermeliyiz. Üstelik onları koruyacak vücudunuzdaki yağ tabakası yok.

Dudaklarınız en fazla çevrenizden etkilenir

İklim değişiklikleri, dudak ısırma ve yalama alışkanlığı, kullanılan bazı ilaçlar, yüze uygulanan kozmetik ürünlerin dudaklara temas etmesi ve güzel görünüm kazandırmak amacıyla uygulanan dudak kozmetikleri dudaklarımızın tahriş olmasına neden olan başlıca etmenler.

Tahriş edici maddeler dudaklarda kızarıklık, gerilme, kanama ve çatlama gibi bulgulara neden olur. Tedavisinde öncelikli olarak tahriş edici maddeyle olan temasın ortadan kaldırılması gerekir.

Güneşin zararları

Güneş ışınlarına korumasız şekilde uzun süreli maruz kalmak dudaklarda ciddi zararlar yaratır. Ağız çevresindeki kırışıklıklar ve dudak çevresi lekelenmeleri, güneşin bu bölgeye vermiş olduğu zararın göstergesidir.

Kolajen dokunun güneş etkisiyle zarar görmesi kırışıklara neden olur. Dudaklarınızın yaşlı durmasını istemiyorsanız, kullandığınız ruj ve dudak nemlendiricilerin güneşe karşı koruyucu içerenlerinden seçmelisiniz.

Sadece yaz değil, kışın soğuk havalarda da dudaklarınıza nemlendirici sürmeniz dudaklarınızı sene boyu canlı gösterir. Ayrıca, dudaklardaki uçuk hastalığına neden olan herpes virüsü güneş ışınlarıyla alevlenir.

Bu sebepten yaz aylarında cilt hastalıkları hekimlerine uçuk nedeniyle başvuran hasta sayısı daha fazladır. Güneşlenmek en doğal hakkınız ama bu süreç boyunca en az omuzlarınız kadar dudaklarınızı da düşünmelisiniz

Işıldayan dudaklar için

Dudaklarınızın çatlamaması ve kurumaması için çantanızdan dudak nemlendiricisini eksik etmeyin. Her kuruluk hissettiğinizde nemlendiriciyi tekrarlayın.

Nemlendiricilerin ve rujların güneş koruyucu içermesine dikkat edin. Bu şekilde güneşten kaynaklanacak zararlı etkilerde engellenmiş olur.

Ruj sürdükten sonra dudaklarınızda kaşıntı, sulantı ve kızarıklık gibi şikayetleriniz oluyorsa ruj içeriğindeki maddeye karşı alerjiniz olabilir. Dudak makyajını temizlemeden kesinlikle uyumayın.

Benzer içerikler

Editörün önerisi