Ana SayfaHamilelikHamilelik döneminde kilo kontrolü nasıl olmalı ?

Hamilelik döneminde kilo kontrolü nasıl olmalı ?

Birçok çok bayan hamilelik döneminden önce aldığı kaloriden 300 kalorilik günlük bir artışa ihtiyacı vardır.

Hamile bir bayan, günlük besin değerini kontrol ederek aldığı kaloriyi artırmak zorundadır.

Birçok çok bayan hamilelik döneminden önce aldığı kaloriden 300 kalorilik günlük bir artışa ihtiyacı vardır.

Hamilelik döneminde yapılan az ya da çok fiziksel aktiviteye bağlı olarak da günlük kalori ihtiyacı değişebilir. Kilosu ve boyu orantılı olan bir bayan da hamilelik süreci boyunca ihtiyacı ortalama kilo 12,5’ dır.

Verilen bu değer 11 ile 16 kilonun ortalamasıdır. Ancak boyu kilosuyla orantılı olmayan zayıf bayanlarda kilo alma da önerilen miktar 18 kg’ dır.

Şişman bayanlar için önerilen ise 7 ile 11 kg. Şişman kadınlar hamilelik döneminde diyet yapmamalı ve kilo kaybetmek için uğraşmamalıdır. Hamilelik süreci şişman bir bayan için beslenme düzenini değiştirmek için uygun bir dönemdir.

Hamilelik boyunca annedeki kilo artışı anne ve bebek arasında paylaştırılır. Hamileliğin ilk aşamalarında annede yağ depolanır. Hamileliğin ortasında besin depolanır ve hamileliğin en son haftasında hızla büyüyecek olan bebeğe hazırlık yapılmış olur.

Hamileliğin son döneminde bebeğin gelişimi için gerekli olan enerji için ve annenin metabolik gereksinimini karşılamak için hamilelik sürecinin ortalarında organların ağırlığında artış ve kan basıncının ve yapımının hızlandığı ve arttığı görülür.

Bunun yanı sıra hamilelik sürecinde depolanan ve kullanıma hazır olan yağ deposu bebeği emzirmek için gerekli olan enerjinin tamamını karşılamak için kullanılır.

Bazı araştırmalar hamilelik öncesinde sağlıklı olmayan bayanların ve hamilelik döneminde yeterli gıda alamayan anne adaylarının düşük doğum riski vardır.

Bu aynı zamanda anne adayının yaşam biçimine de bağlıdır. Hamilelik sürecinde sigara içmek bebeğin gelişiminde bir takım sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte hamilelik sırsında fazla kilo alımı iyi değildir. Kilolu kadınlar hamilelik sürecinde sorun yaşayabilirler.

Kolların ve bazı bölgelerin üst kısmında yer alan yağ dokusun doğumdan sonra gitmesi çok zordur.

Fazla kilo alımı yapmadan gerekli gıdaları almak sağlıklı beslenmektir. Cips, kolalı içecekler, şekerlemeler yerine meyve, yoğurt tüketmek sağlıklı beslenmek için en iyi yöntemdir.

Benzer içerikler

Editörün önerisi