Ana SayfaHamilelikHamilelikte saç boyamak zararlı mı ? Neler yapılmalı...

Hamilelikte saç boyamak zararlı mı ? Neler yapılmalı ?

Pek çok kadın gebelik sürecinde saç boyatma konusunda endişe taşıyabiliyor. Gebelikte saç boyatma çoğu zaman istenmeyen durumları oluşmasına neden olabiliyor.

Saç bakım işlemelerinden biri de saç boyatma işlemleridir. Fakat yapılan bazı araştırmalar saç boyasının gebeler üzerinde ciddi etkilere yol açtığını ortaya koymaktadır.

Pek çok kadın gebelik sürecinde saç boyatma konusunda endişe taşıyabiliyor. Gebelikte saç boyatma çoğu zaman istenmeyen durumları oluşmasına neden olabiliyor.

Öncelikle saç boyası konusunda yapılan bazı araştırmalar saç boyalarının derinin içine nüfus edebildiğini ortaya koymuştur.

Bu nedenle de hamileler saç boyatabilir mi sorunu daha yaygın bir hal almaya başlamıştır. Gebelik sürecinde kalıcı boya kullanmak bebeğin riske girmesine nede oluyor.

Gebeliğin 3 ayı içerisinde kalıcı olarak saç boyatmak bebeğin ciddi oranda etkilenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle pek çok uzman görüş gebelikte saç boyasından kaçınmanın doğru bir yöntem olacağını ifade ediyor.

Kalıcı boya zararları nelerdir ?

Hamilelikte saç boyamanın zararları gün geçtikçe yaygın bir konu haline gelmiştir. Bakımlı olmayı seven kişiler için saç boyası yapak önemlidir.

Özellikle doğal sarışın olmayan fakat saçlarını sarı renkli kullanmayı tercih eden kişiler için bu durum daha çok ihtiyaç haline gelebiliyor.

Saç açıcısı gibi iki kat kimyasala maruz kalmak bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bilindiği gibi saç boyası içerisinde oldukça güçlü bir etkiye sahip olan amonyak bulunuyor.

İşlem anında kullanılan boya ile birlikte amonyağın açığa çıkması solunum yolu ile dahi bebeklerin etkilenmesine neden olabiliyor. Saç boyası yapmak isteyen kişilerin cilde temastan uzak boyaları tercih etmesi önemlidir.

Röfle hamileliğe zarar verir mi ?

Hamilelikte saç boyamanın zararları konuşulurken zarar vermeyecek durumların da konuşulması gerekir. Saç boyası deri ile direk olarak temas ettiğinde derinin saç boyasından az da olsa emmesine neden oluyor.

Bu nedenle uzmanlar kişilere uygulanan saç boyasının doğal ürünleri içermesi ve deri ile temasın kesilmesi gerektiğini vurguluyor. Saç uçlarına yapılan röfle bebeğe zarar vermiyor.

Benzer içerikler

Editörün önerisi