Ana SayfaKadınKadınları regl döneminde anlamanın yolları nelerdir ?

Kadınları regl döneminde anlamanın yolları nelerdir ?

Regl öncesinde yaşanan semptomlara tıp dilinde PMS denilse de, erkekler bu duruma “delilik hali” diyor. Kadınların %40-60 arasında değişen bir oranla yumurtlama ve kanama sırasında hormonal dengeleri değişiyor.

Erkeklerin kadınları anlamakta zorluk çektiği kati ve aslında bu da çok doğal, yaşamadıkları şeyleri elbette anlayamıyorlar. Bu yazıyı okuyun, okutun ve kadın vücudunda neler olduğunu anlayın.

Regl öncesinde yaşanan semptomlara tıp dilinde PMS denilse de, erkekler bu duruma “delilik hali” diyor. Kadınların %40-60 arasında değişen bir oranla yumurtlama ve kanama sırasında hormonal dengeleri değişiyor.

Beyin farklı kimyasallar salgılıyor. Hormonal bu değişim, fazladan duyarlılık ve duygusal karmaşayı da peşinde getiriyor. Aşırı duygusallık yüzünden ilim kurgu filminde bile ağlayabilecek hale gelen kadın, bir drama kraliçesine dönüşüyor.

Migren krizlerinin tetikleyicisi olarak menstrüel dönemi suçlayabilirsiniz. Kafanızdaki sinirlere saldıran prostaglandin hormonlar, şiddetli baş ağrılarını tetikleyebilir. Bu ağrıların kesilmesi için ağrı başladığı an ilaç içmek çoğu vakit çözüm olmaz.

Bir doktora danışıp, ihtiyacınız olan ağrı tedavisi için gereken ilaçlar ve inflamatuar ilaçların kompleks biçimde ve düzenli alınması gerekir.

Regl öncesi ve süresinde, progesteron düzeyleri yükseldiği için kadınlarda meme bölgesinde hassasiyet oluşur ve hacmi genişleyebilir. Bu hormon gebelik için onu hazırlamak adına, meme hücrelerini aktive eder.

Kendinizi bir haftadır uyumuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Kan kaybetmek, enerji veren minerali de kaybetmek demektir. Demir; duygu durumunu düzenleyen serotonin hormonu için mühim bir etken maddedir.

Sanki doğum yapıyormuş gibi kramplar hissedebilirsiniz. Şiddetli ağrılar, kasık ve yumurtalık bölgesinde hissedilebilir. Rahimdeki kan damarlarını genişletmek, bir süre sıcak petlerle ısıtmak ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Bazı kadınlarda regl dönemi öncesi bağırsaklarda belirtiler ortaya çıkar. Vücut su tutmaya başlar. Kimse vücudun sebep su tutma ihtiyacı duyduğunu bilmiyor. Ancak tuzlu gıdalar ve alkol daha kötü hale getiriyor.

Regl dönemi öncesinde yemekle alakalı sorunları olan tek kişi emin olun siz değilsiniz. Beyniniz serotonin ihtiyacını karşılamak için en tatlı şeylere ve ardından tuzlu gıdalara karşı hücum başlatır.

Genellikle kokulu içecekler, bir parça bitter çikolata gibi en az zararlı besinler sizi tatmin edecektir. Bu durumun azalması için kalsiyum ve mineraller açısından kuvvetli bir beslenme tercih edin.

Elbette cinsellik ihtiyacı bir sorun değildir ancak regl dönemi semptomları arasında yer alır. Bu dönemde cinsel iştahın artması normaldir. Libido yükselir.

Araştırmacılar, kadının gebelik şansının azalması, psikolojik olarak rahatlamasına yol açtığı için, kendini daha serbest hisseden kadının cinsel gücünü hissettiğini savunuyor. Ayrıca orgazm, krampları kesici bir özelliğe sahiptir.

Erkeklerin yapması gerekenler :

Regl olduğunu yüzüne vurmayın !

Erkeklerin genelinde münakaşa esnasında “sen tane dönemindesin bu yüzden yine tırlattın” demek gibi bir yanılgı var. Bunu asla fakat asla yapmayın. Bu cümle tartışmayı alevlendirmekten başka hiç bir işe yaramaz.

Karşınızdaki kadın zaten içinden bir yığın hormon saldırısına maruz kalırken onu daha fazla ateşe atmayın. Sakin olmaya çalışın. Eğer hayatınızdaki kadını seviyorsanız onun bu ani değişimlerini kabullenmeye, münakaşa esnasından alttan almaya çalışmanız gerekli.

Kötü sürprizlerden kaçının

Kadınlar tane dönemlerinde çok hassas ve duygusal olabilecekleri için sürpriz yapmaktan kaçının. Büyük haberleri tane bitiminde verin. Fakat çiçekler, küçük hediyeler vermenizde sakınca yok.

Bunlar hoş sürprizlerdir ve bu dönemde kadınların çok daha fazla hoşlarına gidecektir. Unutmayın “Bu akşam arkadaşlar eve maç izlemeye geliyor” demek kötü bir sürprizdir.

Sosyal aktiviteleri azaltın

Bu dönemde kadınlar içlerine döner, kalabalıklara karışmaktan kaçınırlar. Bu nedenle onunla yalnız olmaya çaba edin. Kadın zaten kendi kendisine katlanmakta zorluk çekerken bir de onu başkalarıyla muhatap etmeyin.

Yemek yerken ona eşlik edin

Bu dönemde kadınlar çok yemeğe eğilimdir. Ona “çok yiyorsu”n demektense siz de onun gibi çok yiyin. Sizin de yemeniz onu rahatlatacaktır. Büyük boy pizza söyleyin ve son dilimi ona ayırın. Mutlu olacaktır.

Daha anlayışlı ve şefkatli olun

Bu dönemde kadınlara anlayış ve şefkat göstermek oldukça iyi netice verir. Kadınlar bu dönemde daha çok sevgiye gereksinim duyarlar. Onları biraz şımartmanız ilişkinizi güçlendirir ve bu dönemi kazasız belasız atlatmanızı sağlar.

İltifat edin

Kadınlar bu dönemlerde ne giyseler emin olamazlar. Bu nedenle onlara iltifat edin. Güzel olduklarını söyleyin. Kıyafet seçimlerinde onu eleştirmeyin.

Bırakın istediği gibi giyinsin ve sizin iltifatınızla giydiği şeyden mutlu olsun. Muhtemelen uyumsuz renkler seçecektir fakat ne önemi var bir iki gün onun o haliyle de sevebilirsiniz.

Benzer içerikler

Editörün önerisi