Ana SayfaDekorasyonMutfak boyası renkleri için hangi seçeneklere dikkat edilmeli

Mutfak boyası renkleri için hangi seçeneklere dikkat edilmeli

Nefis kokuların geldiği, çayın fokurdadığı ve her daim mis kokulu kahvelerin pişirildiği mutfaklar evde yaşayan ve nefes alan mekanların varlığını hissettirirler.

Ailenin bir aradalığını temsil eden yemek masaları keyfin, huzurun ve eğlencenin tek adresi olur.

Nefis kokuların geldiği, çayın fokurdadığı ve her daim mis kokulu kahvelerin pişirildiği mutfaklar evde yaşayan ve nefes alan mekanların varlığını hissettirirler.

Mutfak boya renkleri, bu hoş mekanın ruhuna uygun olarak tercih edilmelidir. Mutfak duvarı boyası renk seçenekleri için uzmanlardan yardım almalı ve profeyonel bir görüşe başvurmalısınız.

Sürekli yemek yapılan ve sirkülasyonun çok olduğu bir alan olan mutfaklarda kiri, yağı ve lekeleri tutmayacak boyaların tercih edilmesi gerekir.

Mutfağın sürekli temiz ve düzenli görünmesi için seçtiğiniz boya materyali oldukça önemli bir hale gelmektedir. Mutfak boyası renkleri için seçenekleri yazdım.

Mutfağımızı hangi renge boyamalıyız ?

Mutfağımız eğlenceli vakit geçirdiğimiz ve sohbet ederek yemek yenilen bölümlerdir. Bu yüzden parlak, dinamik ve canlı renklerin seçilmesi uygun olacaktır.

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri göz önüne alınarak bir dekorasyon yapılmalıdır. Kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkleri mutfağınızda kullanarak kendinizi mutlu hissedebilirsiniz.

Bu renklerin iştah açıcı etkisiyle birlikte yemek yemeyi sevmeyen çocuklarınızın da iştahının açıldığını göreceksiniz. Fakat tüm duvarlarda kırmızı kullanmak yoğun ve aşırı bir renk olduğu için boğucu olabilir.

Bu sebeple açık renklerle destekleyebilirsiniz. Turuncu ve sarı da ahşap mutfak dolaplarınıza büyük bir uyum sağlayabilir. Eğer mutfağınız küçük ve karanlıksa boğucu havasından kurtulmak için beyaz, ekru ile bej renklerini tercih edebilirsiniz.

Fakat bu renkler daha soğuk ve cansız olabileceği için sıcak renklerden yapılmış birkaç nesneyi mutfağınıza serpiştirerek muhteşem bir ahenk yakalayabilirsiniz. Böylece daha aydınlık, geniş ve ferah ortamlar yaratabilirsiniz.

Mutfağımızda hangi özellikleri taşıyan boya malzemesi kullanmalıyız ?

Mutfaklar çok yemek pişirilen, hareketli ve sirkülasyonun çok olduğu alanlar olduğu için boya seçiminde yalnızca rengi değil boya malzemesinin niteliklerini de dikkate almalıyız.

Araştırma yaparak ve bir iç mimardan destek alarak doğru ve kullanışlı seçimler yapabilirsiniz.

Neme dayanıklı özelliğe sahip boyanın duvara uygulanması gerekir. Ortamda sürekli yemek piştiği için su buharı aksi halde duvarları yıpratabilir. Ayrıca neme bağlı küf oluşumunu engellemek için malzemenin küf de tutmaması gerekir.

Yemek yenen bir ortam olduğu için hijyen çok önemlidir. Bu yüzden duvarların yüksek bir silinebilirlik özelliğine sahip olması lazımdır. Su bazlı boyalar bu saydığımız niteliklerin hepsini içinde barındırabilir.

Benzer içerikler

Editörün önerisi