Ana SayfaMüzikPink Floyd’un albümlerinin hakkı için rekor fiyat: 8,5...

Pink Floyd’un albümlerinin hakkı için rekor fiyat: 8,5 milyar istiyorlar

Blackstone, Pink Floyd'un şarkılarını ve ana kopya kayıtlarını içeren telif hakları için Sony, Warner, BMG ve Primary Wave gibi diğer firmalarla rekabet ediyor. Grubun en az 400 milyon sterlin (yaklaşık 8,5 milyar lira) istediği belirtiliyor.

Efsanevi müzik grubu Pink Floyd’un albümlerinin hakkı için rekor bir fiyat konuşuluyor. Blackstone, Pink Floyd’un şarkılarını ve ana kopya kayıtlarını içeren telif hakları için Sony, Warner, BMG ve Primary Wave gibi diğer firmalarla rekabet ediyor. Grubun en az 400 milyon sterlin (yaklaşık 8,5 milyar lira) istediği belirtiliyor.

Geçen yıl Bruce Springsteen’in şarkıları ve kayıtları için Sony’nin 500 milyon dolarlık teklifi şimdiye kadar yapılan en büyük anlaşmalardan biri olmuştu. 2020’de de Bob Dylan, tüm şarkılarının haklarını 400 milyon dolarlık bir anlaşmayla Sony’e satmıştı.

Tüm bu rekor seviyedeki anlaşmalardan sonra yeni bir anlaşma da Pink Floyd ve Blackstone arasında gerçekleşecek gibi görünüyor.

Bugüne kadar şirket; Leonard Cohen, Justin Timberlake, Nile Rodgers, Nelly Furtado ve Kenny Chesney gibi sanatçıların albümlerine 341 milyon dolar harcadı.

1965 yılında kurulan Pink Floyd, tüm zamanların en çok satan gruplarından biri olduğu için, anlaşmanın rekor seviyede olması bekleniyor. Grup dünya çapında 250 milyon plak sattı.

Müzik endüstrisindeki rekor anlaşmalar son yıllarda dikkat çekiyor. Efsane isimlerin tüm albümlerinin hakkını satın almak için şirketler kesenin ağzını açıyor. Dünyaca ünlü isimlere bu anlaşmalarda verilen rakamlar şu şekilde:

  • Bruce Springsteen – 500 milyon dolar
  • Bob Dylan – 400 milyon dolar
  • Sting – 300 milyon dolar
  • David Bowie – 250 milyon dolar
  • Mötley Crüe – 150 milyon dolar
  • Neil Young – 150 milyon dolar

Benzer içerikler

Editörün önerisi