Ana SayfaBeslenmeSalatalığın yararları kadar aşırı tüketimde zararları’da var !

Salatalığın yararları kadar aşırı tüketimde zararları’da var !

Salatalık, ayrıca, kozmetik sektöründe de önemli yer tutar. Her iklimde kolayca yetişen bir sebze olması nedeniyle sıklıkla tüketilen salatalık, içeriğiyle de insan vücudu için son derece önemli bir besindir.

En kolay bulunan ve en çok tercih edilen sebzeler arasında yer alan salatalık, sadece salatalarda, yemeklerde kullanılmıyor.

Salatalık, ayrıca, kozmetik sektöründe de önemli yer tutar. Her iklimde kolayca yetişen bir sebze olması nedeniyle sıklıkla tüketilen salatalık, içeriğiyle de insan vücudu için son derece önemli bir besindir.

Salatalığın faydaları nelerdir ?

Salatalık, çok iyi bir pantotenik asit kaynağı olmakla birlikte, iyi birer, bakır, potasyum, manganez, C vitamini, fosfor, magnezyum, biotin ve B1 vitamini kaynağıdır.

Eski dönemlerden bu yana insanoğlunun tükettiği salatalık, tundra iklimi dışında bütün iklimlerde yetişebilme özelliğini taşıyor.

Bu yüzden, insanın bolca tükettiği sebzeler arasında yer almaktadır. Salatalığın faydaları saymakla bitmez ama biz yine de en çok bilinenlerinden bir liste hazırladık.

 • Vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Salatalığın yüzden 90’ının suda oluşur. Vücutta oluşabilecek olası toksin problemlerine iyi gelir.
 • Ağız kokusuna iyi gelir. Soğan, sarımsak gibi ağız kokusuna neden olan gıdalar tüketildiğinde, kokunun giderilmesi için salatalık kullanılabilir. Ağızda kokuya neden olabilecek bakterilerin önüne geçmek için yapmanız gereken şey çok basit. 3-4 dilim salatalığı oldukça yavaş bir şekilde çiğneyerek tüketin.
 • Kemikleri ve kıkırdakları korur. Salatalığın içerisinde yer alan silis, vücuttaki kasları, tendonları, kemikleri ve kıkırdakları korumaktadır. Salatalık silis bakımından zengindir. Kemiklerin ve kıkırdakların korunmasında önemli rol oynar.
 • Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. İçeriğindeki vitamin ve minerallerin beyin sağlığına iyi gelir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük vitaminlerin önemli bir kısmını karşılar. B ve C vitaminleri içeren salatalığın günlük hayatta tüketilmesi gerekir. Salatalık, vücudun günlük vitamin ihtiyacının karşılanması konusunda yarar sağlar.
 • Boşaltım sisteminde oluşabilecek olası problemlere engel olur. Su ve lif açısından zengin olduğu için kabızlık ve benzeri sağlık sorunlarının oluşumunu engellerler.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Diyabetik durumlar için oldukça yararlıdır. Şeker hastalığına iyi gelir.
 • Saç ve tırnakları güçlendirir. Saç dökülmesi ve tırnak kırılmalarını önler.
 • Vücudu serinletir. Vücut sıcaklığının dengede tutulmasını sağlar.
 • Kalp sağlığı için oldukça yararlıdır.

Salatalık yemenin yan etkileri

 • Kabuğundaki yüksek toksinler zehirlenmeye sebebiyet verir. Uzmanlar özellikle tadı acımtırak salatalıkların cilt alerjilerine neden olabileceğini belirtiyor.
 • Çekirdeğinde bulunan cucurbitin adı verilen madde idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Ancak salatalığın aşırı tüketilmesi durumunda vücuttan çok fazla sıvı atmaya neden olabilir.
 • C vitaminine sahip salatalık antioksidan özellik gösterir. Fakat bir hafta boyunca çok fazla tüketildiğinde oksidan etkisi göstermeye başlar. Bu da vücuttaki serbest radikallerin çoğalmasına sebep olur.
 • Potasyum oranı yüksek besinlerden biridir. Bu yüzden çok tüketildiğinde böbreklerin hızlı çalışmasına neden olur. Böbreklerin hızlı çalışması ishal ve karın ağrısı gibi rahatsızlıkların riskini arttırır.
 • Salatalık vücuttaki sıvı oranını yükselttiğinde diğer organlara vei kalbe zarar verebilir. Kan oranındaki sıvıyı artışı kalbin fazla kan pompalamasına neden olur. Bu da baş ağrısı ve nefes almada zorluk çekme gibi belirtilerle ortaya çıkar.
 • Yapılan araştırmalarda polen, karpuz, papatya çayı, muz ve ayçekirdeğine alerjisi olan kişilerin salatalığa da alerjileri olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat kişilerde salatalığın yaptığı alerji etkilerini farketmek zordur. İlerleyen zamanlarda cilt döküntüleri, ağız içi yaralar ve göz kızarıklıkları gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Bu kategoride yer alan içerikler bilgilendirme amacı ile yayınlanmıştır. gazetekare.com her hangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Doktor tavsiyesi değildir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Benzer içerikler

Editörün önerisi